در زمان خرید سنگ ساختمانی یکی از اصلی ترین سوالاتی که از خریداران سنگ پرسیده می شود، مربوط به نمای ساختمان می باشد. اینکه سنگ مورد نظر در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد یا در نمای داخلی.

طراحی هر ساختمان به طور کلی شامل دو بخش می باشد. طراحی نمای خارجی یا اصلی ساختمان و طراحی نمای داخلی یا دکوراسیون داخلی ساختمان.

قطعا هر نمای ساختمان ویژگی های خاص خود را دارد. به همین دلیل باید در طراحی آن نما، خصوصیات مربوط به آن را رعایت کرد. یکی از نکات بسیار مهم در طراحی نما، انتخاب متریال مناسب است.

سنگ ساختمانی جز آن دسته از متریالی می باشد که هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی کاربرد دارد. اما این موضوع را هم باید بدانید که هر سنگی برای نمای داخلی یا نمای خارجی مناسب نمی باشد.

نمای خارجی یا اصلی ساختمان به نمای ظاهری ساختمان گفته می شود. نمایی که از خیابان، کوچه، … قابل رویت بوده و اولین قسمتی از ساختمان است که در دید مخاطب قرار می گیرید.

سنگ نما مصالحی است که از عهده این مسئولیت به خوبی برآمده است. زیرا هم زیباست و هم مقاوم. مقاوت سنگ ساختمانی از این جهت مهم است که باید در برابر عوامل تخریب زا مقاوم باشد.

عواملی مانند تغییرات جوی، بارش باران های اسیدی، تابش نور خورشید، آلودگی هوا، بلایای طبیعی مانند زلزله، … . هریک از این فاکتور ها تاثیرات مخرب مخصوص به خود را بر روی سنگ نما می گذارد. بهترین سنگهای ساختمانی برای نمای خارجی، سنگ های تراورتن و گرانیت هستند.

نمای داخلی ساختمان که بیشتر به دکوراسیون داخلی شناخته می شود، به تمام قسمت های داخلی هر ساختمان گفته می شود. قسمت هایی مانند لابی، پذیرایی، آشپزخانه، اتاق ها، سرویس بهداشتی،… .

انتخاب سنگ ساختمانی در نمای داخلی مشکل تر از نمای خارجی است. زیرا هر قسمت ویژگی های مخصوص به خود را دارند. به طور مثال سنگ مناسب برای پذیرایی باید در برابر ضربه و سایش مقاوم باشد.

درنتیجه بنابر گفته های بالا انتخاب بهترین سنگ ساختمانی برای دکوراسیون داخلی بستگی به مکان آن دارد. یعنی برای هر قسمت باید سنگ مناسب آن را خریداری کرد.

source: بهترین سنگ نمای ساختمان