زمانی که قصد خرید سنگ ساختمانی را دارید، با دنیای بسیار بزرگی از سنگهای طبیعی مواجه می شود. سنگهای ساختمانی که علاوه بر تنوع در نوع جنس، رنگ، طرح، … در ابعاد هم متنوع هستند.

ابعاد سفارش سنگ طبیعی از مهمترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید. زیرا ابعاد سنگ ساختمانی هم بر روی قیمت تاثیرگذار است، و هم درنمایی از سنگ طبیعی که به نمایش می گذارد. به یاد داشته باشید که دو عاملی که باعث محبوبیت سنگهای ساختمانی طبیعی هستند، مقاومت و زیبایی منحصربه فرد آنها است.

ابعاد سنگ ساختمانی

سنگهای ساختمانی معمولا در ابعاد تایل و اسلب در بازار سنگ موجود می باشند. درغیر این صورت ابعاد سنگ نما، ابعاد سفارشی هستند که بر اساس خواست مشتری برش داده می شوند.

رایج ترین ابعاد سنگ ساختمانی، ابعاد سنگ تایل می باشد. کوپ سنگهای طبیعی که به کارخانه وارد می شوند، ابتدا با دستگاه های پیشرفته برش داده می شوند.

سپس هریک از برش های سنگ را در ابعاد ۴۰ × ۴۰، ۵۰ × ۵۰، ۶۰ × ۶۰ و ۸۰ × ۸۰ مجددا برش می زنند. به سنگهای ساختمانی با این ابعاد، سنگ تایل می گویند.

سنگهای تایل را در هرکجا می توانید ببینید. از ساختمان های مسکونی گرفته تا ساختمان های اداری، تجاری، پیاده رو ها، … . زیرا سنگهای ساختمانی با ابعاد تایل از لحاظ قیمت بسیار باصرفه تر هستند.

سنگ اسلب به سنگهای ساختمانی با ابعاد بزرگتر از حد معمول (سنگ تایل) گفته می شود. سنگ اسلب معمولا دارای ابعاد بیشتر از ۱۲۰×۲۲۰ هستند با ضخامت ۲ سانتیمتر.

این ابعاد باعث می شود، زیبایی های بیشتری از سنگ طبیعی به نمایش گذاشته شود. افزون بر این، بند کشی در سنگهای اسلب پیدا نمی باشد. همین ۲ مورد موجب شده است که سنگ اسلب ساختمانی نمای بسیار لوکس و بی نهایت زیبایی به فضا بدهد.

این زیبایی به ویژه در سنگ های مرمریت و مرمر به خوبی هویدا می باشد. همچنین ابعاد بزرگ باعث شده، سنگ اسلب به خوبی به ملات بچسبد. درنتیجه مقاومت بسیار بالایی هم دارد.

اما این خصوصیات بسیار خوب، بر روی قیمت سنگ اسلب تاثیر گذار است. سنگهای اسلب از قیمت های بالاتری در مقایسه با سنگ های تایل برخوردارند.

source: قیمت سنگ اسلب و تایل