mellatsang

اشتراک گذاشته شده با :

سنگ نمای داخلی

بهترین سنگ نمای ساختمان
بهترین سنگ نمای ساختمان

در زمان خرید سنگ ساختمانی یکی از اصلی ترین سوالاتی که از خریداران سنگ پرسیده می شود، مربوط به نمای ساختمان می باشد. اینکه سنگ مورد نظر در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد یا در نمای داخلی.

طراحی هر ساختمان به طور کلی شامل دو بخش می باشد. طراحی نمای خارجی یا اصلی ساختمان و طراحی نمای داخلی یا دکوراسیون داخلی ساختمان.

قطعا هر نمای ساختمان ویژگی های خاص خود را دارد. به همین دلیل باید در طراحی آن نما، خصوصیات مربوط به آن را رعایت کرد. یکی از نکات بسیار مهم در طراحی نما، انتخاب متریال مناسب است.

سنگ ساختمانی جز آن دسته از متریالی می باشد که هم در نمای داخلی و هم در نمای خارجی کاربرد دارد. اما این موضوع را هم باید بدانید که هر سنگی برای نمای داخلی یا نمای خارجی مناسب نمی باشد.

نمای خارجی یا اصلی ساختمان به نمای ظاهری ساختمان گفته می شود. نمایی که از خیابان، کوچه، … قابل رویت بوده و اولین قسمتی از ساختمان است که در دید مخاطب قرار می گیرید.

سنگ نما مصالحی است که از عهده این مسئولیت به خوبی برآمده است. زیرا هم زیباست و هم مقاوم. مقاوت سنگ ساختمانی از این جهت مهم است که باید در برابر عوامل تخریب زا مقاوم باشد.

عواملی مانند تغییرات جوی، بارش باران های اسیدی، تابش نور خورشید، آلودگی هوا، بلایای طبیعی مانند زلزله، … . هریک از این فاکتور ها تاثیرات مخرب مخصوص به خود را بر روی سنگ نما می گذارد. بهترین سنگهای ساختمانی برای نمای خارجی، سنگ های تراورتن و گرانیت هستند.

نمای داخلی ساختمان که بیشتر به دکوراسیون داخلی شناخته می شود، به تمام قسمت های داخلی هر ساختمان گفته می شود. قسمت هایی مانند لابی، پذیرایی، آشپزخانه، اتاق ها، سرویس بهداشتی،… .

انتخاب سنگ ساختمانی در نمای داخلی مشکل تر از نمای خارجی است. زیرا هر قسمت ویژگی های مخصوص به خود را دارند. به طور مثال سنگ مناسب برای پذیرایی باید در برابر ضربه و سایش مقاوم باشد.

درنتیجه بنابر گفته های بالا انتخاب بهترین سنگ ساختمانی برای دکوراسیون داخلی بستگی به مکان آن دارد. یعنی برای هر قسمت باید سنگ مناسب آن را خریداری کرد.

source: بهترین سنگ نمای ساختمان

چرا در انتخاب سنگ نمای ساختمان باید دقت شود؟
چرا در انتخاب سنگ نمای ساختمان باید دقت شود؟

نمای ساختمان با سنگ ساختمانی و سنگ نما جلوه خاص و زیبایی داشته و به ساختمان نمایی خاص و دل انگیز می دهد. سنگ یکی از مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان بسیار استفاده می شود و در بین نماسازان محبوبیت زیادی دارد، علت محبوبیت نمای سنگی ساختمان عبارت است از:

  • عدم تغییر رنگ
  • مقاوم به رطوبت
  • تنوع در رنگ و طرح
  • عایق حرارت
  • قابل اجرا در همه سطوح
  • استقامت و دوام بالا
  • عمر طولانی در صورت نصب صحیح
  • هزینه نگهداری کم

نکات مورد توجه در انتخاب سنگ

در هنگام انتخاب سنگ برای نما باید به نکاتی در این زمینه دقت کنید. مثلا در شهرهایی که دارای آلودگی بیشتری هستند، باید در انتخاب متریال نما خصوصیات بیشتری را مد نظر قرار داد. مقاومت در برابر باران اسیدی و خورده نشدن متریال، از نکات بسیار مهم در انتخاب جنس نمای ساختمان در شهرهای آلوده است. سنگ گرانیت در محیط اسیدی قابل استفاده است و برای محیط قلیایی می توان سنگ آهکی را به کار برد.

باید دانست که سنگ از جمله مواردی است که باید در هنگام نصب آن دقت ویژه ای به عمل آید. هر چند هر کدام از انواع سنگ نما مثل مرمر ، گرانیت ، تراورتن و … نکات خاص خود را دارند اما نکات مشترکی نیز در همه سنگ ها وجود دارد.

برخی عوامل فیزیکی نظیر انجماد و ذوب آب داخل حفره ها، سنگ نما را تحت تاثیر قرار می دهند. لازم به توضیح می باشد که عوامل هوازدگی شیمیایی و فیزیکی تواما عمل می کنند و غالبا سبب تغییر رنگ، شکسته شدن و جدا شدن سنگ از بنا می شوند. همچنین اِجرای نماسازی در داخل و خارج ساختمان توسط افرادِ فاقد آموزش های لازم با مصالح سنتی، نیز می تواند یکی از دلایل جدا شدن سنگ باشد.

source: چرا در انتخاب سنگ نمای ساختمان باید دقت شود؟